Humenné a okolie bicyklom

Autor: Viliam Kocurko | 29.9.2011 o 9:30 | (upravené 7.2.2012 o 7:00) Karma článku: 5,24 | Prečítané:  2092x

Mám trochu času, zlomil som svoju lenivosť i  bicykel, ... je v servise, tak tu aspoň dám blog ako sa dá zašportovať v okolí Humenného. V podstate riešim cyklistiku na riadnych cestách, do terénu idem len málokedy, len keď musím. Na takéto jazdenie je cross ideál, ale aj tak v popise trasy, v prípade potreby, dám upozornenie na nezjazdnosť cestným bicyklom. Klikom na odkaz si prezrieme trasu na Googlemaps s nejakými tými štatistikami na konci. Ak sa dá, odporúčam trasy pozerať v Google Earth. Okrem zobrazenia  terénu, je tam na videnie aj dosť fotiek. K dĺžke trasy pripočítajte tak 2-3% vzhľadom na nepresnosť GPS v mobile. Tak poďme na to.

1.Michalovce a okolie

Obľúbenou destináciou sú pre mňa Michalovce. Dobrá  stupačka je za Porúbkou a je to aj dobrý kopec na rýchlostné rekordy pri downhille. Treba však dávať pozor, pretože sa tam ťaží drevo a sem tam sa objaví nejaké to auto, napriek zákazu vjazdu. Pri tejto trase môžme výjsť na Viniansky hrad, okúpať sa na Vinnom jazere resp. Šírave. Keď mám chuť a náladu riešim cestu tak, že obídem Šíravu a vraciam sa do Michaloviec po hlavnej ceste z Ukrajiny. Tento úsek je však problematický kvôli premávke. Cestu z Michaloviec do Humenného môžme poriešiť troma spôsobmi :

a)Po hlavnej z Michaloviec Humenskou cestou. Túto cestu neodporúčam vzhľadom na silnú premávku, nekvalitu vozovky a zdá sa mi takisto dosť nudná.

b)Cez Zbudzu a Staré. V pohode cestička s malou premávkou a kvalitnou opravenou cestou. Na ceste sú aj popísané vzdialenosti od Michaloviec.

c) Cez Suché a Lesné. Takisto vpoho trasa s malým kopčekom pri Lesnom s nádherným výhľadom na Brekovskú bránu.

Tieto trasy sa dajú voľne kombinovať takže môžu vyzerať aj takto, alebo takto.

"Kráľovská etapa". Za deň Slovensko-Maďarsko-Ukrajina(časť1, časť2). Vcelku rovinatá trasa s miernym zvlnením pri Veľatoch, kde si môžte pozrieť Varehove lamy a pštrosy. Pekný je Bodrog s loďou vo Strede n/Bod. Pri poslednej ceste som dostal pred Svätou Máriou defekt, tak som vypol GPS aby som šetril baterku na mobile. Preto je záznam trasy rozdelený. Pri tejto ceste je niekedy problematické cigánske obyvateľstvo. Na druhej strane si v Pavlovciach nad Uhom môžte pozrieť ako si cigáni vedia poriešiť svoje bývanie.

Loď Streda nad Bodrogom

Loď Streda nad Bodrogom

 

SK/UA hranica Veľké Slamence

Hranica Veľké Slamence

2. Snina, Medzilaborce a okolie

Nadviažem tu najdlhšou trasou. Volám ju malá Ukrajina. Hé-Michalovce(alternatíva Porúbka)-Sobrance-Ubľa-Snina -Hé. Ťažšie stúpania sú  pred Podhoroďou a Kolonicou. Zaujímavosťou na trase je jazierko pri Beňatine. Je tu ešte taká možnosť prechodu cez Remetské Hámre do Kolonice a popri tom sa dá ešte zbehnúť  na Morské oko. Svojho času sme s kolegom urobili trasu tak, že sme šli opačným smerom a v Ubli sme prešli na Ukrajinu, smer Užhorod a cez Vyšné Nemecké a Vinné  domov. Teraz je Vyšné Nemecké prechodom iba pre autá. Známi poriešili iný prechod UA/PL tak, že poprosili šoférov aby im zobrali bajky do auta. Na UA ma dva krát nič neťahá. Nebaví ma šikana na hraniciach. Aj tak však špekulujem nad alternatívou, že na UA dôjdem cez Ubľu  až do Slameniec a tam je prechod pre peších.

"Skvost" v Užhorode

CIMG0925.JPG

Pred hranicou Užhorod/Vyšné Nemecké

CIMG0927a.jpg

Ostaneme pri dlhších trasách, prvou zaujímavou destináciou je najvýchodnejšia obec Nová Sedlica. Aby sme nešli tú istú trasu tam a späť, tak to idem tak, že v Stakčíne odbočím na smer Ubľa, následne sa dá ísť cez Kalnú Roztoku(alternatívne Kolonicu) do Ruskej Volovej a spojkou na Ulič. Táto spojka nie je prejazdná  cestným bicyklom. Je tam veľa šotoliny, kameňov a zo zrážkovej vody sa na ceste robia „jazierka". V Uliči sa dajú pozrieť miniatúrne repliky drevených kostolíkov z okolia. Späť sa už vraciame „horom" popri VN Stariná, okolo ktorej je trasa dosť členitá. Pri tejto túre sme uvažovali o prechode Ubľa - Ulič, ale tam sme spojku nevedeli nájsť.

Kostolík Ulič Krivé

Kostolík Ulič Krivé

Next destination?  Runina-Topoľa. Cesta z Runiny do katastra bývalej obce Ruské je cestným bajkom nezjazdná a z roka na rok je jej stav horší. Spojka má členitý charakter,  s málo kvalitnou vozovkou to niekedy ide na nervy. Príroda pri Starinej však stojí zato.

Sninské klasiky

a)Kratšia cez Pichné

b)Dlhšia cez  Pčolinné (za Hostovicami kopec kde sa dá dobre spustiť).

c)Alternatíva Snina  „bez Sniny". Pôjdete dlhšou trasou, ale v Nižnej Jablonke dáte smer Svetlice a za dedinou sa môžte rozhodnúť pre Medzilaborce cez Výravu, alebo to dáte dole cez Rokytov do Humenného. V Medzilaborciach Váš čaká múzeum moderného umenia Andyho Warhola.

Medzilaborce riešim takto

a)Cez Oľku. Je tu dlhšie stúpanie medzi Havajom a Rokytovcami. Tu sa da ešte poriešiť kratšia  cesta, keď pred Oľkou odbočíme cez kopec do Radvane.

b)Cez Výravu-Ňagov. Návrat pri oboch alternatívach po hlavnej ceste cez Radvaň.

Monastyr Krásny Brod

Monastyr Krásny Brod

Pred múzeom v Medzilaborciach

Medzilaborce socha Warhola pre múzeom

Na záver ešte jedna dlhšia... Humenné-Palota-Cisna-Ruské sedlo-Snina-Humenné. Poľsko žije turistikou oveľa viac ako SVK. Cisna počas sezóny, čo sa týka počtu turistov, sa dá  prirovnať k Tatrám. V Majdane je stará železnička a pri „výpadovke" na Ruské sedlo je aj taká lesná miniZOO. Po prechode Ruským sedlom sa postupne dostaneme do Ruského a následne ako som už spomínal popri Starinej  ideme do Stakčína, Sniny. Od SK/PL hrance je to členitá trasa nevhodná pre cestný bicykel. Vzhľadom na nánosy kamenia a šotoliny by som neodporúčal opačný smer, samozrejme ak sa Vám nechce tlačiť bicykel horekopcom. BTW pre mňa je Ruské sedlo taký "Diablov vŕšok". Už som tu mal 2* defekt + 1* pri Starinej a ešte navrch sa mi podarilo zkotiť z bicykla na križovatke z briežka od rampy pri Starinej a cesty na Jalovú (kvôli špine a šotoline pri ceste).

Železnička Majdan Poľsko

Stanička Majdan 1

 

Stanica Majdan

Stanička Majdan 2

Poľská krčma

Poľská krčma

Zverinec pri Liszne Poľsko

Daniele vo zverinci

 

3. Vranov a okolie

Domaša. Tu mám kratšiu alternatívu na stredisko Eva. So smerom na Brestov, prejdem až do Holčíkoviec odkiaľ sa dostanem nastredisko Eva. Spojkou sa dá dostať na Moniku. Sem tam je problematická čistota tejto spojky (rozbité sklo, kobylince, etc), ale dá sa... Dlhšia alternatíva je smer Hanušovce, následne sa otočíme späť a cez Detrík (dlhý stupák) skončíme na stredisku Dobrá. Cez pracovný deň je spojenie Vranov - Hanušovce po hlavnej ceste cez Soľ dosť drsné kvôli hustote premávky, ale cez voľné dni je to O.K. Tento „problémik" sa dá poriešiť, že nepôjdeme po hlavnej ceste, ale cez obce s vedľajšou cestou. Tu sú dve možnosti.

a)Vo Vranove nepôjdeme na hlavnú výpadovku na Prešov, ale popri cintoríne dáme smer Kručov- Komárany-Jastrabie. Pred Jastrabím je odbočka na Soľ a následne sa už dá ísť po hlavnej ceste.

b)Prejsť Jastrabím a ísť spojkou po poľnej ceste na Vyšný Žipov. Mne sa stalo, že som zablúdil a skončil som pri Topli, tak sa treba  držať cestičky pod lesom. Táto spojka nie je vhodná pre cestné bajky a ani pre ostatné ak je po daždi.

V rámci VT smeru ešte chodím do Sačurova, naspäť sa vraciam cez Vranov domov. Opäť silná premávka medzi TV a VT cez pracovné dni.

No a ešte jedna kratšia záležitosť Hé-Lieskovec-Karná-Ohradzany následne cez Brestov, alebo cez Sopkovce, spojkou na Nižné Ladičkovce a hlavnú cestu na Medzilaborce. Táto cesta nie je vhodná pre cestný bicykel, keďže spojka Karná -Ohradzany ide cez pole  a takisto Sopkovce-Nižné Ladičkovce je cesta rozbitá (zčasti sa ide lesnou cestou)

4. Smer Košice

Cyklotúra do Košíc (Furča) tam a späť sa dá vybaviť aj za jeden deň, ja to ale väčšinou spojím sa návštevou sestry. Treba počítať s členitými, ale zaujímavými trasami. V podstate máme 3 alternatívy:

a) Cez Vechec a Banské na Herľany (a ich gejzír). Ide o trasu s najdlhším stúpaním, prevýšením a množstvom serpentín. Cesta z košickej strany je značne rozbitá. Problematická je cigánska osada vo Vechci. Nie je ani tak problém s cigánmi ako s voľne „pohodenými" psiskami.  Ten istý problém je aj pri kameňolome za Vechcom. Tu som už bol vybavený kameňmi. Fakt to nie je psina, ak Ťa loví všelijaká psina. Ak sa spustíš smerom od Košíc, máš väčšiu šancu im uniknúť (z kopca to ide rýchlejšie :))) .

b) Druhou najčlenitejšou trasou je to dať cez Sačurov-Stankovce-Kravany-Sečovce-Slanec. Následné sú možnosti:

-v Nižnej hutke to šmiknúť popri Toryse a výjsť cez Sady nad Torysou(sorry tu mi vypadlo GPS) na sídl. Dargovských hrdinov. Pri tejto alternatíve treba počítať s tým, že je tu úsek cez poľnú cestu, ktoré je asi po daždi nezjazdná. Aby sme nezablúdili, odporúčam držať sa pri Toryse.

-ja mám radšej smer na Krásnu nad Hornádom a cez Opátske, hoci časť trasy je sprevádzaná hustou dopravou (hlavne stupák na furčiansky kopec je dosť "ohubu")

c) Najľahšia  a najkratšia trasa je cez Dargov (na kopci pamätník WWII, ako aj stánok s občerstvením). Tu však treba počítať s hustou dopravou, takže túto možnosť odporúčam ísť cez voľné dni. No a je tu ešte možnosť takej podmnožiny trasy a) a c) trasa Humenné-Herľany-Humenné

Na teraz by to bolo asi všetko. SHMU ešte rosničkuje dobré počasie, takže v prípade, že som Vás inšpiroval, skúste nejaké tie túry a spoznajte svoju krajinu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Výbor pokračuje vo vypočúvaní kandidátov na ústavných sudcov

Ústavnoprávny výbor vypočúva kandidátov na ústavných sudcov.

DOMOV

Zsuzsovú obvinili v prípade ďalšej vraždy

Obvinenie súvisí s akciou NAKA na západnom Slovensku.

ŠPORT

Bude Škriniar najdrahší obranca sveta? Pre ľudí okolo neho je to výzva

Guľa hovorí, prečo je Škriniar žiadaný.


Už ste čítali?